poniedziałek, 27 listopada 2017

Gulasz z udek z kurczaka

Czasami w sklepie coś mnie tknie aby kupić coś co jest poza listą ale jest np. na promocji :) Tak było z produktem, o którym dzisiaj mowa - filety z udek z kurczaka. Jak możecie się niejednokrotnie przekonać nie jestem jakąś szaloną fanką drobiu - szczególnie kurczaka niemniej jednak od czasu do czasu coś tam z niego upitraszę... ;) Będąc w posiadaniu wcześniej wspomnianych już filetów postanowiłam wziąć kurczaka za rogi a raczej patelnię w dłoń i podjąć kurczakowe wyzwanie! Z pomocą przyszła mi autorka bloga Moje Walijskie Pichcenie dzięki, której odkryłam, że do gulaszu niekoniecznie trzeba stawać w szranki zaopatrzonym w karkówkę, łopatkę czy szynkę!  ;) Efekt końcowy zaskoczył mnie samą, bo gulasz wyszedł naprawdę pyszny! Pikantny, w sam raz gęsty no i po prostu PRZEPYCHA a zważywszy na to, że do kurczakowych amatorów nie należę to naprawdę musiał być dobry... ;) Śmiem się pokusić o stwierdzenie, że następnym razem zrobię go do placków po węgiersku, bo szybkość jego przygotowania bije na głowę mój sławetny gulasz do placków po węgiersku, który od miesięcy  okupuje pierwsze miejsce na liście najchętniej czytanych wpisów. Dosyć wstępu bierzemy się do pracy!

Składniki: na 4 porcje
6 filetów z udek kurczaka
1 mała papryka
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1/3 łyżeczki ostrej papryki
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
5-6 grzybków leśnych (można pominąć)
ulubiona przyprawa do kurczaka (u mnie oczywiście przyprawa staropolska - uwielbiam ją!)
sól, pieprz, cukier do smaku
olej do smażenia
1 łyżka mąki + zimna woda do rozrobienia (ok. 1/2 szklanki)

Mięso pokroić w średniej wielkości kostkę, wymieszać z 1 łyżką ulubionej przyprawy do kurczaka. Odstawić na 30minut do lodówki.
Cebulę pokroić w piórka, paprykę oczyścić z gniazda nasiennego i pokroić w cienkie paseczki.
Na patelni rozgrzać 2-3 łyżki oleju do smażenia, wrzucić kurczaka i smażyć aż się dobrze zarumieni, odłożyć kurczaka na bok, na tłuszczu z kurczaka zeszklić cebulkę, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, paprykę ostrą i słodką podsmażyć do momentu aż zacznie pięknie pachnąć czosnkiem (dosłownie minuta) dodać paprykę, całość przesmażyć 5 minut na małym ogniu, dodać kurczaka, wymieszać, zalać wodą tak aby poziom wody był na równo z kurczakiem. Dodać pokruszone grzybki. Dusić pod przykryciem około 30 minut aż mięsko będzie idealnie miękkie. W zimnej wodzie rozprowadzić łyżkę mąki pszennej, ostrożnie wlać do sosu - stale mieszając. Zagotować.
Podawać z kaszą lub ryżem.

piątek, 24 listopada 2017

Dyniowe muffinki z nutą pomarańczy i cynamonu

Dynia w tym sezonie skradła moje serce! Nareszcie odważyłam się na upieczenie kilku porcji 
i przygotowanie pysznego musu, który teraz bez wahania używam kiedy tylko przyjdzie mi
Komplet 6 foremek SWEET do muffinek AMBITION 
na niego ochota! Cudownie było w sobotnie popołudnie upiec porcję muffinek, które swoim kolorem oraz aromatem cudnie wpisują się w akcję #myAmbition Jesień na Talerzu. Wspaniale wilgotne muffiny z dodatkiem musu z dyni, skórką z pomarańczy oraz cynamonem w towarzystwie kubka ulubionej herbaty lub kawy sprawią, że nawet listopadowa depresja nie będzie nam straszna... W poniedziałek obiecałam Wam przedstawić mój nowy nabytek ze sklepu Dajar.pl - silikonowe papilotki na muffinki marki Ambition. Powiem tak, jak

dla mnie bomba! Nie dość, że mają cudne kolory, można je myć w zmywarce to co najważniejsze są wielokrotnego użytku co w efekcie dłuższego użytkowania czyni je niezłą inwestycją... ;) Jeśli szukacie fajnego drobiazgu dla bliskich na Mikołajki a Wasi bliscy lubią piec i pitrasić w kuchni polecam odwiedzić stronę Dajar.pl gdzie na hasło ZDROWA-JESIEŃ dostaniecie 10% rabatu na produkty marki Ambition naprawdę warto! :)

Składniki:
250g musu z dyni
1 kostka masła 
200g cukru trzcinowego lub cukru kokosowego
220g mąki orkiszowej
1 cukier wanilinowy z prawdziwą wanilią 
skórka otarta z 1 wyszorowanej i sparzonej wcześniej pomarańczy
3 jajka
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka olejku pomarańczowego
100g gorzkiej czekolady (posiekanej w średniej wielkości kostkę)
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masło rozpuścić z cukrem i cukrem waniliowym. Gdy lekko przestygnie zmiksować z musem dyniowym. Do masy dodawać po 1 żółtku i olejek pomarańczowy (stale miksując). Gdy masa dobrze połączy się z żółtkami dodawać łyżka po łyżce mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i cynamonem (1 łyżka na około 1 minutę miksowania). Dodać połowę posiekanej czekolady, wymieszać łyżką.
Białka ubić na sztywną pianę, delikatnie wmieszać do dyniowej masy. 
Formę do muffinek wyłożyć papilotkami,  Nakładać porcję ciasta na wierzch wetknąć kilka drobinek posiekanej czekolady.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160stopni i piec przez około 30-35 minut do tzw. suchego patyczka.



Zdrowa jesień na talerzu

czwartek, 23 listopada 2017

Gotowe menu na Andrzejki

Na moim blogu uzbierałam przez cały okres prowadzenia blisko 600 przepisów i gdy odsyłam swoich znajomych aby znaleźli jakąś imprezową inspirację mimo etykiet, którymi oznaczam każdy przepis, zaczynają mieć nie lada problem... ;) Stąd ten wpis dla wszystkich, którzy szukają Andrzejkowych hitów a niekoniecznie mają czas przekopywać czeluście mego bloga. Dla tych, którzy chcą zabłysnąć w towarzystwie i upichcić coś pysznego! Dla wszystkich, którzy lubią mieć wszystko podane na tacy! Oto proszę! Prezentuję Wam gotowy zestaw Andrzejkowego menu! Jeśli Was odzew na tego typu wpis będzie pozytywny postaram się o inne pomocne zestawienia... :) Zapraszam do lektury i czekam na odzew z Waszej strony jak Wam się podoba. 

PRZEKĄSKI i SAŁATKI

1) KURCZAK W CIEŚCIE PIWNYM Z SOSEM ZIOŁOWO-CZOSNKOWYM
2) CEBULACZKI
3) SAŁATKA BROKUŁOWA Z MARYNOWANYMI CEBULKAMI CIOCI ELI
4) SAŁATKA Z RUKOLI Z GRUSZKĄ I SEREM FETA 


DANIE GŁÓWNE NA GORĄCO (DO WYBORU)

1) DORSZ W CIEŚCIE FRANCUSKIM Z SERKIEM ZIOŁOWYM
2) ROLADKI Z MIĘSA MIELONEGO Z KISZONĄ KAPUSTĄ
3) BIGOS
4) SŁODKO-OSTRA ZUPA Z KAPUSTĄ PEKIŃSKĄ

DESERY BEZ PIECZENIA I CIASTA (DO WYBORU)

1) BANOFFEE PIE
2) CIASTO CZARNA PORZECZKA
3) DESER POMARAŃCZOWA DELICJA
4) CIASTO MARCHEWKOWE

środa, 22 listopada 2017

Kurczak zapiekany w pikantnym sosie miodowo-musztardowym

Naczynie żaroodporne Ambition
Zdrowa jesień na talerzuDla tych co regularnie czytają mojego bloga nie jest żadną tajemniczą, że kurczak w mojej kuchni poza filetami zwanymi również polędwiczkami jest traktowany raczej po macoszemu więc sama nie wiem skąd we mnie ostatniej soboty przypływ chęci aby przygotować to danie... ;) Za sprawą mojego fb okazało się, że na efekt końcowy i finalnie przepis na stronie czeka mnóstwo ludzi! Aż zdziwiłam się, że tyle osób wzięło czynny udział w dyskusji i lajkowaniu posta z przygotowań... :) Tak trzymać gotujący się do gotowania! Oby więcej takich żywych reakcji na stronie! :) Kurczak wyszedł przepyszny, delikatny, miękki, aromatyczny po prostu idealny! Za sprawą rozmarynu, czosnku oraz cebuli jego aromat rozniósł się na cały dom wprawiając domowników w niezły ślinotok... ;) Jeśli chcecie podzielić aromatyczny szał w swojej kuchni koniecznie musicie wypróbować ten przepis, który genialnie wpisuje się również w akcję #myAmbition jesień na talerzu gdzie autorzy blogów proponują swoje jesienne dania. Według mnie ten kurczak wpisuje się tam idealnie ze względu na swoje walory kolorystyczne - barwy jesieni oraz smak, który rozgrzeje nawet największego zmarzlucha! :) Jeśli nie macie naczynia żaroodpornego, w którym moglibyście wspaniale przypiec swoją wersję kurczaka zapiekanego w pikantnym sosie miodowo-musztardowym zachęcam Was do odwiedzenia strony Dajar.pl gdzie nie dość, że znajdziecie wspaniały wybór naczyń żaroodpornych marki #Ambition to jeszcze macie okazje kupić je oraz inne produkty tej firmy z 10% zniżki na hasło ZDROWA-JESIEŃ (promocja trwa do 31.12.2017). 

Składniki:
1,5kg podudzi z kurczaka (u mnie wyszło 10 tzw. 'pałek')
1/2 szklanki miodu
1/2 szklanki musztardy francuskiej z całymi ziarnami gorczycy
3 łyżki ostrej musztardy rosyjskiej albo kozackiej
3 łyżki octu jabłkowego
3 łyżki oleju
5 ząbków czosnku
2 średniej wielkości cebule
1 łyżeczka suszonego rozmarynu lub 2-3 gałązki świeżego
1 łyżeczka ziół prowansalskich
szczypta pieprzu cayenne
sól, pieprz sos sojowy

Udka umyć, osuszyć, pozbyć się skóry. Natrzeć solą i 4 łyżkami sosu sojowego
W misce wymieszać musztardy, miód, ocet, olej, sól i pieprz do smaku.
Udka zanurzać w marynacie i układać do naczynia żaroodpornego. Jeśli część marynaty pozostanie po zanurzeniu wszystkich udek wylać ją do naczynia na wierzch mięsa.
Cebulę pokroić w cienkie piórka, ząbki czosnku zmiażdżyć nożem tak aby się połupały.
Cebulę oraz czosnek wsypać do naczynia, posypać rozmarynem i ziołami prowansalskimi, całość wymieszać. Odstawić na kilka godzin do lodówki a najlepiej na całą noc aby smaki przeszły się nawzajem.
Naczynie przykryć pokrywką i wstawić do rozgrzanego do 190 stopni piekarnika. Piec 50 minut od pojawienia się w naczyniu tzw. bulek (kurczak zacznie realnie się piec i lekko bulgotać). Po tym czasie zdjąć pokrywkę, podlać całość sosem, który jest na spodzie 7naczynia i wstawić do pieca na kolejne 40-50minut srecajac temp. do 170 stopni tak aby kurczak ładnie sie przypiekł.
Podawać w towarzystwie ziemniaków i ulubionej sałatki.





Zdrowa jesień na talerzu

poniedziałek, 20 listopada 2017

Pikantne curry z kalafiorem i czarnuszką

Garnek z kutego aluminium Ambition linia STONE
Zdrowa jesień na talerzuZdradzę Wam pewien sekret... ;) Z tymi Fit Poniedziałkami w moim domu jest zazwyczaj tak, że jak śniadaniowa odsłona fit wita mnie jak najbardziej w poniedziałek tak fit obiad ląduje u mnie na talerzu zazwyczaj dopiero w okolicy środy gdy zjemy już wszystkie weekendowe zapasy... :) Tak było również tym razem, moje fit curry zrobiłam w środę gdy w lodówce czekał na wykorzystanie kalafior a ja chciałam wyczarować coś z niskim ładunkiem glikemicznym no i padło na ten przepis ;) Przepis genialnie wpisuje się w koncepcję konkursu #zdrowajesieńnatalerzu, który polega na zamieszczeniu na blogu zdrowego posiłku na jesienne dni, dla mnie curry z kalafiorem i czarnuszką to przepis idealny - pikantno-słodkie curry z bogactwem warzyw obfitujących w mikro i makroelementy gdzie kropkę nad 'i' stawia prażone ziarno czarnuszki, o której super zdrowotnych właściwościach chyba nikomu nie muszę mówić... ;) Po prostu to danie to eksplozja odporności dla wszystkich głodnych domowych sposobów na uniknięcie przeziębień i grypy! O tym, że marka #myAmbition skradła moje serce za sprawą garnków z serii stone pisałam na blogu niejednokrotnie to tym bardziej jest mi niezmiernie miło, że za ich sprawą mogę wziąć udział w przepysznym konkursie z nimi w roli głównej :) Co więcej! Sklep Dajar, w którym każdy na hasło ZDROWA-JESIEŃ może liczyć na 10% rabatu na produkty marki #Ambition (promocja trwa do 31.12.2017). Ze swojego doświadczenia mogę przyznać, że Dajar.pl to jeden z moim ulubionych sklepów internetowych z domowymi przydasiami. Nie dalej jak kilka tygodni temu obkupiłam się tam w wiele fajnych i praktycznych rzeczy moje faworytki to silikonowe papilotki na muffinki, o których napiszę już niebawem... ;)

Składniki:
1 mały kalafior (około 0,5kg)
1 średnia cukinia
1 duża cebula
1 średniej wielkości por (biała część)
2 papryczki piri piri lub 1 łyżeczka sosu sriracha
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki masła orzechowego
1/2 puszki mleczka kokosowego
szklanka bulionu warzywnego
1 łyżeczka przyprawy garam masala
2 łyżki oleju kokosowego lub rzepakowego do smażenia
1 łyżeczka czarnuszki

Olej rozgrzać na patelni. Wrzucić łyżkę przyprawy, przesmażyć minutę wrzucić pokrojoną w piórka cebulę oraz białą część pora pokrojoną w cieniutkie plasterki, całość przesmażyć do momentu aż się zeszkli, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, przesmażyć minutę i dodać podzielonego na małe różyczki kalafiora oraz pokrojoną w kostkę cukinię (ze skórką), dodać posiekane drobno papryczki i zalać bulionem, dusić około 10 minut. Po tym czasie wlać mleczko kokosowe oraz dodać masło orzechowe, poddusić kolejne 5 minut. Gdy curry jest gotowe na suchej patelni podprażyć ziarno czarnuszki. Gotowe curry posypać posiekaną natką pietruszki oraz czarnuszką.
U mnie zajadane było z brązowym ryżem a później dojadane solo... ;) Mniam! :)




Zdrowa jesień na talerzu

środa, 15 listopada 2017

Szynka gotowana

Smak tej szynki to smak mega dzieciństwa, który na nowo odkryłam na Podkarpaciu. Taką szynkę robi moja teściowa  na święta Wielkanocne, ja przygotowałam ją po prostu ot tak aby mieć 'coś swojego' na kanapki. Wyszła przepyszna! Krucha, przepysznie słona po prostu idealna. U mnie w towarzystwie świeżego chleba i tartego chrzanu stanowi połączenie iście królewskie, ugotujcie swoje szynki i przekonajcie się sami!! :)

Składniki:
1,2-1,5 kg  szynki wieprzowej
ok. 6-7 łyżek soli
woda do gotowania

Szynkę umyć, osuszyć, obsypać solą w szklanym lub plastikowym pojemniku tak aby powstała cienka solna skorupka. Pozostawić w lodówce na 3dni. Po trzech dniach szynkę opłukać z soli i włożyć do garnka. Wlać wodę tak aby tylko lekko przykryła szynkę. Gotować na małym ogniu godzinę od momentu zagotowania. Ogień ma być naprawdę mały, szynka ma sobie przez ten czas pyrkać. W trakcie gotowania spróbować wodę jeśli jest naprawdę bardzo słona to dolać czystej wody aby ją rozcieńczyć.
Gdy szynka jest ugotowana pozostawić ją do całkowitego wystygnięcia. Kroić w plastry i zajadać.
Taką szynkę można przechowywać w lodówce dość długo u mnie leżała 10dni po tym czasie wylądowała w zapiekance... ;) Tradycyjne wydanie tej szynki serwowane jest w Wielkanocnym Białym barszczu, który jadam dopiero od 3 lat ale to już historia na inny wpis... ;)

poniedziałek, 13 listopada 2017

Zapiekanka z serem blue

W moim domu z racji mojego M. zapiekanki makaronowe trzymają się mocno! Stąd kolejna
odsłona zapiekanego makaronu na moim blogu! :) Przepis pochodzi z bloga Małgosi z Qchennych Inspiracji z moimi małymi modyfikacjami. Małgosia jeśli chodzi o zdrowe i fajne przepisy jest dla mnie jak najbardziej numer 1! :) Zapiekanka jest przepyszna, treściwa a przy tym lekka i niezapychająca więc można by rzec IDEALNA :) Za sprawą pełnoziarnistego makaronu przepis przystosowany do Fit Poniedziałku więc do dzieła Fit Zapaleńcy! Zróbcie sobie pyszną zapiekankę... ;)

Składniki:


Sos:


2 puszki krojonych pomidorów
1 pęczek świeżej bazylii
1/3 łyżeczki soli
1/3 łyżeczki pieprzu
1/2 ząbku czosnku
odrobina cukru o smaku jeśli pomidory będą kwaśne

Reszta:

250g makaronu pełnoziarnistego świderki
1 cukinia
garść czarnych oliwek
olej rzepakowy do smażenia
120g sera z niebieską pleśnią

Pomidory, listki bazylii, czosnek i przyprawy zblendować, zagotować. Gotować do momentu aż sos zgęstnieje.
Makaron ugotować.
Na odrobinie oleju podsmażyć cukienię pokrojoną w kostkę (dosłownie 3-4 minuty) aby ją zblanszować. Dodać do makaronu. Oliwki przekroić na pół dodać do makaronu, wlać sos, całość wymieszać. Wyłożyć do naczynia do zapiekania, posypać serem.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 10-12 minut.

piątek, 10 listopada 2017

Kakaowy chlebek bananowy

Babki - moja miłość! Nie ma nic lepszego niż
porcja świeżutkiej aromatycznej babki i kubek gorącej kawy lub kakao! Chlebek bananowy miałam w planie piec od ładnych paru lat a plany przekułam w czyn gdy w zamrażarce
czekały zmiksowane banany a do drzwi pukała moja przyjaciółka Judka! :) Z przepisową pomocą przyszła mi autorka bloga Lawendowy Dom, której przepis użyłam jako bazę ze swoją lekką modyfikacją :) Ciacho wyszło przepyszne, aromatyczne, wilgotne, nie za słodkie a w towarzystwie masła orzechowego jest po prostu obłędne!

Składniki:

1/2 szklanki oleju
½ szklanki cukru
2 jajka
3 dojrzałe banany
2 szklanki mąki

1 czubata łyżka gorzkiego kakao
łyżeczka sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki mleka
100g posiekanej gorzkiej czekolady 
garść rodzynek 

Jajka ubić z cukrem na puch. Stopniowo wlewać olej stale miksując. Gdy olej połączy się z ciastem łyżka po łyżce dodawać na zmianę zmiksowane banany i mąkę wymieszaną z  sodą i kakao. Na koniec dodać mleko zmiksować wsypać posiekaną czekoladę oraz rodzynki wymieszać. Wylać do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej i wysypanej bułką tartą
 Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni i piec około godzinę do tzw. suchego patyczka. Wystudzić i oprószyć cukrem pudrem lub polać czekoladą.

środa, 8 listopada 2017

Pieczony karczek czosnkowy po mojemu

Z domowymi wędlinami u mnie jest tak samo jak z deserami robię je zdecydowanie za rzadko a gdy już się 'szarpnę' na takowe to sama się sobie dziwię dlaczego tak rzadko je robię, bo przecież nakład pracy jest przy obu tych rzeczach zazwyczaj niewielki. Gdy pod koniec sierpnia za sprawą uroczystości rodzinnej odwiedziła mnie rodzinka za punkt honoru postawiłam sobie ugoszczenie ich domowymi wędlinami jak założyłam tak zrobiłam! ;) Obok schabu dojrzewającego oraz szynki gotowanej przygotowałam tytułowy karczek wyszedł pyszny, lekko pikantny fajnie wilgotny po prostu pyszny! Przepis przypomniał mi smaki dzieciństwa gdy na każde święta moja mama lub babcia Stasia piekły właśnie takie mięso :) 

Składniki:
1 kg karkówki
4 ząbki czosnku
2 łyżeczki soli
1 łyżka majeranku
1 łyżka suszonej pietruszki
1/2 łyżeczki mielonego pieprzu

Czosnek przepuścić przez praskę, utrzeć z pozostałymi przyprawami w moździerzu, mięso umyć, osuszyć, natrzeć mieszanka przypraw. Wstawić do rozgrzanego do 190stopni piekarnika. Mięso piec pod przykryciem przez 50minut, zdjąć przykrycie i piec kolejne 20minut.
Wystudzić, kroić w plastry.  

poniedziałek, 6 listopada 2017

Kapusta kiszona w słoikach

Stało się! Wreszcie! Po kilku latach myślenia o kiszeniu kapusty w domowym zaciszu wreszcie od mówienia przeszłam do czynów! Powiem tyle kompletnie nie wiem dlaczego zwlekałam tyle czasu! Kiszenie kapusty to przysłowiowa bułka z masłem a do tego sprawia taką niesamowita frajdę, że już dawno nie miałam takiej satysfakcji z tak prostej rzeczy... :D Cudownie chrupka, idealnie kwaśna po prostu genialna! Wiem co mówię ostatnio ugotowałam z niej bigos i smak był nie do podrobienia wyszedł mi tak przepyszny bigos, że w życiu lepszego z pod swojej ręki nie jadłam! ;) Jeśli chodzi o kiszoną kapustę w moim domu była kiszona zawsze. Pamiętam jak mama nastawiała cały gliniany garnczek, w którym kisiła ładnych parę kilo kapuchy po czym nigdy nie wiedziałam jak ale ta sama kapusta lądowała w słoikach na półce w piwnicy po czym gdy na obiad była surówka, kapuśniak czy bigos była przynoszona do domu i pysznie zagospodarowywana ach cudne to wspomnienia! Za kiszeniem mojej kapusty poniekąd stoi moja bratowa Ela, która od kilku sezonów zachęcała mnie do zakiszenia chociaż odrobinki. Jak dobrze, że wreszcie dałam się namówić! Moja wersja kapusty to kapusta kiszona bezpośrednio w słoikach i powiem Wam, że dzięki temu można ją kisić na okrągło bez gromadzenia zbędnych zapasów w postaci 30 l beczki! ;)

Składniki: (na 5 litrowych słoików)
4kg kapusty
1 duża marchewka
1,5 łyżki soli kamiennej

Kapustę poszatkować lub cienko pokroić.
Marchew obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wymieszać z kapustą.
Kapustę warstwami układać w plastikowej misce, posypywać solą i przykrywać kolejną warstwą kapusty aż do wykończenia składników. Całość wymieszać odstawić na kilka godzin aby kapusta puściła nieco wody.
Do wyparzonych słoików wkładać kapustę (partiami) skrzętnie ubijać (ja używałam tzw. 'rogalki' - zdjęcie co to takiego pod przepisem).
Kapustę nałożyć do 3/4 wysokości słoika (musi być przestrzeń, bo podczas kiszenia kapusta gazuje, puszcza sok i ogólnie podchodzi do góry). Nałożyć zakrętki - NIE ZAKRĘCAĆ!
Słoiki z kapustą pozostawić w ciepłym miejscu. Przykryć ściereczką, codziennie za pomocą mątewki ugniatać kapustę, która z dnia na dzień będzie puszczać co raz to więcej soku.
Po 3-4 dniach podczas ubijania wbić trzonek mątewki w celu odgazowania kapusty. Gdy kapusta osiągnie pożądaną przez nas kwaśność odgazować, ubić, zakręcić słoik i wstawić do lodówki.

WAŻNE: do mieszania ugniatania itp. używać się powinno jedynie drewnianych lub plastikowych naczyń, łyżek itp. nie można używać metalu!


ROGALKA

Printfriendly